עיבוד וליטוש היהלום - Cut

בעת עיבוד היהלום, הפיכותו מחומר גלם לאבן חן נוצצת ישנן מספר פעולות,

מובאים כאן רק ההסברים על הפעולות הקלסיות והמסורתיות של עיבוד היהלומים. עתה משתמשים בחלק מהפעולות בעזרת קרני ליזר שבהם לא נדון בפרק זה.


ביקוע

ביקוע יהלומים  בכדי להפריד חלקים מהיהלום לשם קבלת הצורה הכללית הרצויה חייבים לבקוע אותו. היהלום הוא חומר בעל קושיות רבה, אולם יש בו מעין "סיבים" הניתנים לבקיעה, לשם הבנת העיניין נתאר לעצמנו גזע עץ, לבקעו בגרזן אפשר רק עם כוון הסיבים ולא בזוית ישרה אליהם.
סיבי הביקוע הם במקביל לפאות השטוחות של היהלום. מכה חזקה בעזרת סכין ומוט עץ תבקע את היהלום.
העבר את סמן העכבר מעל היהלום שמשמאל לשם הדגמת הביקוע.


ניסור

צורת היהלום הגולמי הוא כשתי פרמידות המחוברות בבסיסן. ראינו בפרק הקודם שצורת היהלום האידאלי הוא דמוי פירמידה. לשם חסכון בחומר ואובדן משקל ננסה לחלק את היהלום לשתי פרמידות שמכל אחת מהן נלטש ניצור יהלום מלוטש.

ניסור יהלומים  חלוקה זו נקראת ניסור. את היהלום הגולמי מנסרים בעזרת דיסקיות נחושת המרוחים בשפתם באבקת יהלומים, האבקה עצמה נעשית מיהלומים שלא יצלחו לשימוש בגלל פגמים שונים שנכתשו במכתש לאבק דק המעורב בשמן.

בתמונה מכונת ניסור, בצידה הימני המסור, דיסקית הנחושת , היהלום עצמו מודבק בין שני גלילי נחושת אשר בקצותיהם שקערורית. והוא מונח מעל המסור ונשען עליו.
בצידה השמאלי של התמונה נראת משקולת השומרת שמשקל המכונה לא יכביד על היהלום. בעזרת הבורג האנכי שבמרכז התמונה מכוונים את גובהו של היהלום הנשען על המסור.
מהירות הסיבוב של המסוריות היא כ 10,000 סיבובים בדקה.

בבית החרושת מסודרות המכונות בטור, אחת ליד רעותה ופועל מנסר בדרך כלל בכ20 מכונות בו זמנית.

לפני הניסור, מקצוע נוסף שלא הוזכר כאן הוא הניקוד קביעת מיקום הניסור ביחס לצורת היהלום. סימון זה נעשה תוך התחשבות במבנה היהלום וניקיונו בכדי לקבל מה שפחות "פחת" והפסדים במשקלו.


חיתוך חיתוך יהלומים

לאחר הניסור, ליהלומים שיעברו ליטוש בצורת בריליאנט (אבנים עגולות), חייבים לעגל את קצוות היהלום ולקרב את הלוח לצורה עגולה. פעולה זאת נקראת חיתוך.

את היהלום מדביקים למוט מתכת המסתובב בבמהירות כאשר עוקץ היהלום יהיה ציר הסיבוב. החותך מחזיק בידו מוט עץ שבקצהו מודבק יהלום אחר והוא על ידי קירוב המוט אל היהלום המסתובב מקציע את הקצוות.
בעת פעולה זו חייבים להזהר ולשמור את היקיף המעגל, לא להכנס יותר מידי לכוון המרכז וכך להפסיד ממשקל היהלום.


ליטוש

ליטוש יהלומים  השלב הסופי בעיבוד היהלום הוא הליטוש. מגמת הליטוש היא להביא את היהלום לצורה ולמידות היחסייות הנכונים.

הליטוש עצמו נעזה על גבי אופן ברזל המסתובב במהירות של כ 1500 סיבובים לדקה. על האופן מורחים אבקת יהלומים המעורבבת בשמן, אבקת היהלומים היא המלטשת את היהלום.

את היהלום שמים בתוך אגס ומחזקים בעזרת שתי שיניים. האגס עמצו מחובר לגשר עץ ששתי רגליו מחוברות לשולחן העבודה ורגל שלשית היא היהלום המונח על האופן.
בשרטוטים הבאים אפשר לראות את הפרופורציות הנכונות של היהלום וכן שמות חלקי היהלום המלוטש.

ליטוש יהלומים
ליטוש יהלומים
ליטוש יהלומים

קודם     המשך המשך