15 מונחי מפתח אודות יהלומים - שאתם פשוט חייבים לדעת!


 1. יהלום- מינרל הנכרה מן הטבע עשוי פחמן ומתגבש במשך אלפי שנים בבטן האדמה, בגלל נדירותו וקשיותו וכן תכונותיו המחזירות אור נחשב הוא כמצרך יקר ונחשק.
 2. קראט (משקל) - קראט הוא הביטוי המבטא אומדן משקל ביהלומים כך ש- 0.2 גרם- 1 קראט, ולמעשה כאשר אומרים 1 קראט – הכוונה היא למסה שמשקלה 0.2 גרם.
 3. קראט (טוהר) -המונח קראט גם בשימוש בתיאור טוהר הזהב, זהב שהוא 24 קראט (סימון K24) הוא למעשה זהב טהור, המתכת המזוקקת הנקראת GOLD, אולם ישנם סגסוגות רבות לזהב, הבולטות מבינהן הן : 18 קראט – 75% זהב טהור, ו-14 קראט- 58.5 % זהב טהור. רונדיסט- זוהי למעשה חגורת היהלום, החלק הרחב ביותר של היהלום כאשר כל מה שמעל הרונדיסט נראה בעין מלמעלה וכל מה שמתחת לרונדיסט לא נראה בעין מלמטה.
 4. עוקץ- זהו השפיץ של היהלום, וגם החלק העדין ביותר, למרות שהיהלום נחשב חזק ביותר, בגלל החיתוך שלו העוקץ הוא למעשה שפיץ ועדין ביותר.
 5. פלורוסנטיות-תכונה של היהלומים לרוב פחות מוכרת ע"י הציבור, והיא למעשה מבטאת את התנהגות היהלום תחת אור פלורוסנטי, תכונה זו משפיעה על מראה היהלום ומשפיעה גם על מחירו , יהלומים פלורוסנטים נסחרים במחיר נמוך מיהלומים לא פלורוסנטים.
 6. נקודות- כאשר יהלומנים מדברים על יהלומים הקטנים מקראט הם נוהגים להשתמש בביטוי " נקודות" כאומדן משקל ליהלומים , יהלום 1 קראט =100 נקודות , יהלום חצי קראט= חמישים נקודות וכך הלאה.
 7. בריפקה- ( ביידיש: מעטפית ) הלא היא מעטפת נייר קטנה בתוכה שומרים את היהלומים, נהוג לאמר בריפקת יהלומים ובריפקות ברבים.
 8. גמולוגיה (גימולוגיה)- תורת אבני החן , והמדע החוקר גבישים ומינרלים ביניהם גם יהלומים. המומחה בתחום גמולוגיה ייקרא גמולוג (גימולוג).
 9. תעודה גמולוגית –תעודה החתומה ע"H גמולוג מוסמך המאשררת את נתוני אבן החן – לרוב יהלום, כל תכשיטי היהלומים צריכים להימכר עם תעודה גמולוגית מתאימה המפרטת את משקל היהלומים ואיכותם.
 10. סוליטר- סוליטר בעולם תכשיטי היהלומים מתייחס לתכשיט ולו יהלום בודד אחד, כך טבעת סוליטר היא למעשה טבעת משבוצת יהלום אחד, ותלין סוליטר הוא תליון המשבוץ יהלום אחד מרכזי.
 11. רודיום- מתכת חזקה בצבע לבן מבריק , נהוג לעשות ציפוי רודיום על טבעות בכדי לשוות לזהב מראה של זהב לבן. ציםוי רודיום לתכשיטים נעשה בתהליך של אלקטרוזציה , כלומר תוך הפעלת מעגל חשמלי ולמרות שהוא נחשב כתהליך חזק, לעיתים יש לחדש את ציפוי הרודיום בטבעות.
 12. הבורסה ליהלומים- הבורסה ליהלומים היא למעשה ארגון גג המאגד תחתיו את חברי הבורסה הלא הם יהלומנים והעוסקים בתחום היהלומים, מתחם הברוסה הישראלי בו ננמצא לב זירת המסחר של יהלומים ברץ ממוקם ברמת גן ולו ארבעה בניינים : שמשון, נועם, יהלום ומכבי.
 13. מזל וברכה- ביטוי הנהוג בין יהלומים במעמד חתימת עסקה , לרוב מלווה בלחיצת יד ומבטא הבטחה לקיום תנאי העסקה גם אם נאמרו בעל פה.
 14. יהלומי דמים- יהלומים שמקורם מאיזור מוכה מלחמה ונכרו תוך ניצול אזרחים בתנאי עבדות ועלותם במקרים רבים היא גם בנפש חיה, רוב יהלומי הדמים המדוברים מקורם באפריקה.
 15. יהלום מטופל- יהלום מטופל הוא ביטוי שמתייחס ליהלומים שרמתם הייתה נמוכה ובאמצעות טכנולוגיה של קידוחי לייזר ומילויי סיליקון שיפרו את מראה הניקיון של היהלום, בצורה שתעלים פגמים גדולים הנראים לעין, יהלום מטופל לעולם יחשב נחות יותר מיהלום לא מטופל , זהו פתרון למי שאין תקציב גדול וממש חייב יהלום גדול, הקפידו לקנות במקומות מסודרים שכן תחום זה עודנו פרוץ וייתכן כי ימכרו לכם יהלום מטופל ולא תדעו זאת.

המאמר באדיבות Rogel Diamonds , יצרני תכשיטים בבורסה: www.rogeldiamonds.co.il

קודם     המשך המשך