חבלים 1

ראה גם חבלים קשרים גלגילות בפרק ימאות

לימוד החבלים בשיטה אחרת
"LEARNING THE ROPES"

בימים של המפרשיות הגדולות היה צריך הימאי ללמוד הרבה "עבודות חבל" ונחשב לטירון כל עוד לא שלט בחבלי הספינה. עד היום משתמשים בביטוי "לומד את החבלים" לתאר מישהו שחדש בנושא כל שהוא.

TO BE OR KNOT TO BE

מובאת בזה שיטה ניסיונית להכרות ראשונית עם עבודות חבל. השיטה היא :-
א. להתחיל בפעולה פשוטה ולעבור ממנה אל כל הקשרים שנובעים ממנה.
ב. להראות את הקשרים עם העצמים והשימושים הנפוצים בספינה וסביבתה.

הערות:-
1. לעולם אינך "יודע " את הקשר אלא אם בצעת אותו במקום לו הוא מיועד, ובתנאי סביבה ומזג אויר נפוצים.
2. לכל שימוש יש לבחור את החומר ממנו עשוי החבל ואת מידותיו בדייקנות, לפי הוראות היצרנים של החבלים והמתקנים שבהם הוא משמש.
3. בבצוע של קשר התוצאה צריכה להיות בזהות מלאה לתיאור המקורי, כל "דומה", בערך או כמעט אינם ממלאים את המטרה ויכולים לגרור קושי מכל סוג.
4. לשמות הקשרים אין בהכרח משמעות המצביעה של שמושם או דרך ביצועם. ישנם מקרים שאין כל קשר לשימוש. יינתנו כאן השמות באנגלית והשמות המסורתיים בחופי הארץ.
5. בספינות חדישות נתן למצוא אבזור, שמאפשר ידיעה רק של מספר קשרים, אפילו פחות מזה הנדרש לבחינות משיט. עם זאת ידיעה מורחבת נותנת פתרונות למה שמכונה "מקרים ותגובות".

כהתחלה תוצגנה מספר פעולות, אשר למרות היותן הכרחיות, ודורשות אימון ורענון מעת לעת, אינן נדרשות בבחינות, כמעט שאינן נלמדות, ואינן מופיעות במרוכז בספרות ההדרכה למשיטי ספינות.

פעולה ראשונה - גלילת חבל לפקעת COILING ("בוחטה") נבחין ב-4 פעולות גלילה:- א) גלילת חבל עוגן וחבלי התקשרות. ב) גלילת חבל "שליח" / חבל זריקה (MESSANGER / HEAVING LINE ). ג) גלילת חבל "מעלן" או "מיתר" (חבלים המחוברים למערך מפרשים). ד) גלילת חבל דק.

א) גלילת חבל עוגן וחבלי התקשרות.
חבלים עבים וארוכים, ולעיתים משולבים עם קטע שרשרת או כבל מתכת. כאשר אינם בשימוש הם מאוחסנים בתאים המגנים מהתפזרותם. אינם מגוללים ביד אלא על משטח. בתוך תאיהם הם מגוללים לפקעת בקוטר הגדול ביותר שמאפשר התא. באניות מקובלת פקעת המכונה "פקעת אדמירלית"; בכלי שיט קטנים אין הצדקה לסדור זה ומקובלת "פקעת פשוטה". כאשר מתכוננים לעגינה גרירה או התקשרות לרציף, מוצאים חלק מהחבל, מול מקום היציאה המיועד, ומכינים אותו ב"פקעת מעלה מטה" לשחרור מהיר.


פקעת פשוטה מכינים בתוך תא או במקום קבוע נגיש אך עם שרוך או שרוכים למניעת התפרקותה.
קשר השרוכים צריך להיות מסוג שנתן להתרה מהירה (כמו בנעליים).


פקעת UP AND DOWN מכינים באופן זמני רק בעת ההתקשרות ובצמוד ל"מוביל" החבל - Fairlead

ב) גלילת חבל "שליח" – Heaving Line/Messenger
לצורך שליחת חבל בין כלי שיט או בין כלי שיט ורציף, משתמשים בחבל דק שבקצהו משקל כל שהוא (כדור גומי, שקית חול או טבעת גומי; בעבר היה גם "ראש תורכי"). מחברים תחילה, את הקצה שללא משקולת, לחבל העבה או העצם, שמעונינים שימשך לצד השני, ומנקודת החיבור מתחילים לגלול את רוב החבל בטבעות שהולכות וגדלות - כדי שלא יכנסו אחת בתוך השניה ויפריעו לפתיחת החבל בעת הזריקה; לקראת המשקולת יוצרים 4 או 5 טבעות קטנות בפקעת נפרדת במרחק חבל של כ- 30 -40 ס"מ מהפקעת הראשית. מומלץ שבכל תמרון יציאה וכניסה יהיה חבל בסדור כזה מוכן ונגיש על הסיפון. ראה איור לשיטת השליחה.

בהנחה שהזורק ימני, הוא יחזיק את החבילה הגדולה ביד שמאל, כשכתף שמאל פונה אל המטרה, ואת 4 או 5 הטבעות הקטנות ביד ימין, בצדו הימני, כך שהמשקולת תהיה מחוץ לטבעות ונמוכה ליד רגל ימין. כשיש רוח חזקה צריך להפנות את כתף שמאל מעט יותר לכוון הרוח. בזמן הזריקה צריך להווצר מצב שהמשקולת יוצאת ראשונה , לאחריה החבילה עם הטבעות הקטנות, ואחריהן החבילה עם הטבעות הגדולות. שים לב, שחבילת הטבעות הגדולות מגוללת כך, שעם הגלילה כל טבעת גדולה מקודמתה, וזה מונע הסתבכות.
ג) גלילת עודפי חבלי- שליטה על מפרשים (מיתרים ומעלנים HALYARDS). חבלים המחוברים למערך המפרשים נדרשים להיות מהירים לפתיחה מצד אחד אך בהיותם על הסיפון צריכים להיות קשורים כך שלא יפתחו מהטלטולים,רוח וגלים. אם אין גומיות וכיסים מיוחדים ישנן מספר שיטות לריתוק הפקעת בסמוך למקום השימוש. ראה איורים לשיטת הגלילה וההצמדה.

כפי שמוצג, יש יותר משיטה אחת לבצע את הגלילה, אך הפשוטות ביותר מספקות, כאשר מבצעים קטעי שיט קצרים בתנאי מזג א ויר לא קיצוניים.

ד) גלילת חבלים דקים או חוטים.
אם חוט או חבל לא ארוך ודק (לאבטחות וכריכות למינהן) צריך להיות זמין, השיטה המהירה והפשוטה היא להחזיק את היד כשהאצבעות פרושות כמקשה אחת, ולבצע שמיניות בחוט ביד שניה, תוך כדי שהיד הפרושה סובבת ימינה ושמאלה, ובכך עוזרת לפעולה מהירה.

ראה גם חבלים קשרים גלגילות בפרק ימאות