נקיון אכילה ושתיה

תורת המברשת ואבות המזון כשאין אימהות (לנקיון ובישול) ...

משיט מנוסה ישגיח ללא לאות על בריאותם של אנשי הצוות, ביחוד אם הוא תלוי בם לתמרון כלי השיט, ובכל מקרה כדי להמנע מפציעות וזיהומים בלב ים - כאמור "ימאות טובה". הסדר והנקיון הם תנאי לשיט בבטחון, והם חייבים להשמר לפני תהליך הכנת ארוחות, תוך כדי ובסיום ללא דחוי. כשכלי שיט עושה דרכו, תהליך ההכנה והארוחות עצמן, הגם שהם עינין לכל, נדרש להפסק באחת, אם מתפתח קושי כל שהוא. מהקדמה זו מתבקשות המסקנות הבאות:-

1. כלי השיט יזווד במברשות בגדלים ומחומרים שונים, כך שיתאימו לכל מטרה, ואנשי הצוות ילמדו את יעודן, וביחוד את מקומן, שלא ליעד להם שמושים מסוכנים או מזיקים.

2. לפני כל ארוחה תעשה בדיקה אם יש די מים וחומרים לנקיון (אמצעי שטיפה , מסירי שומנים חומרי חיטוי אמצעי ניקוז,ספיגה ויבוש, אמצעים לאריזת אשפה. המצאי של אלה יכתיב את סוג הארוחה שנתן להכין.

3. מבחינה בטיחותית ראוי להמנע מארוחות לילה, ולכן מומלץ לקיים רק שתי ארוחות ביום. ארוחה אחת בסביבות 1000 ואחת בסביבות 1600 של הזמן המקומי.

4. רצוי להגיע להסכמה עם הצוות ביחס לאכילה מחוץ לשעות הנ"ל.

5. אין להתיר כל מאכל או המנעות ממרכיבים חיוניים.

6. יש מספר רב של סיכונים, וקלקול בחישוב כמויות, כאשר כל אחד אוכל כרצונו.

7. אנשי צוות שונים עלולים להביא עמם פרטי מזון, או לדרוש פריטים מסויימים לצרכים שונים ומשונים, החל מסתם הרגל ועד צריכה כפייתית או רפואית. המשיט האחראי ראוי שיחקור וישאל אם יש מוצרים ודרישות מיוחדות, וזאת משני הבטים:
א) משום שפריטים מסוימים עלולים להיות אסורים בנמלים מסויימים, ושלטונות המקום עלולים להכניס את הספינה להסגר, אפילו בשל אי הבנה או הוראת שעה כתוצאה מארוע מקומי וזמני.
ב) התפקוד של הצוות עלול להפגע הן בשל חסר כל שהוא והן בשל חיכוך חברתי שעלול להתעורר, בגלל דרישות חריגות.

כותב שורות אלה התנסה בהכנת ארוחות, שדורשות מיומנות של לולין קרקס יותר, מאשר ידע בבישול וארגון מטבח. להלן דוגמה להמחשת הקושי, שמתואר לעיל:- תוך כדי שיט עם צוות, של כ- 10 נפשות, התגלה ששנים הם "סוכרתיים"; 3 שומרים, כל אחד על גוון אחר של כשרות; אחד אלרגי למרכיבי שימורים מאד מסויימים; אחד מוכרח לטעום כל מה שנמצא בהכנה, ולגרום לך בסיום כל שלב להתחיל ספירה מחדש. 3 מודיעים שהם בדיאטה ולא יגעו בפסטות, אך ברגע שמוגשת הארוחה הם מחסלים את רוב הכמות ולא נוגעים בחלופה שהוכנה להם... אם אקבץ לרשימה את כל המקרים האפשריים "תקצר היריעה".

מצאי מזון ותפריטים:-
אנו חיים בעידן, שהן אמצעי ההכנה בכלי השיט השתכללו לרמה ביתית ויותר, והן יכולת הרכישה והאחסון הם בזמינות ושיפור תמידי. כך שיהיה טיפשי ליעץ בנדון מצאי ותפריטים. אך עם זאת יעשה כאן נסיון לתת מסגרת וכיווני מחשבה מבחינת "ימאות טובה", ולתת "קרש קפיצה" בהרכבת רשימת בקורת מצאי, שתתאים לדרישות הצוות ואופי המסע.

  הנחות מוצא:
 1. הנסיון מלמד, שכמעט אין יכולת אבחנה בין ההכנה לאדם אחד או לארבעה, הפתיחה של אריזות וחיתוך מרכיבי גלם לאדם אחד או ארבעה היא כמעט באותה רמת טירחה ונצול מלאי. ישנה קפיצת מדרגה כאשר נדרשים להכין ל- 6 עד 10 אנשים; ומעל ל-10 דרוש יותר מאדם אחד להכנה והגשה, וראוי להכפיל את המלאי מזה הדרוש ל- 8, כאשר יש יותר מ-12 אנשים יש לציית לתקנות שונות.
 2. מדובר בארוחות בלב ים או במעגן שאין בו שרות כל שהוא. נצא מהנחה, שהקטע בין ההצטידות הראשונית ועד האפשרות להשלמת מלאים היא כ-שבוע ימים. כך שיש לתכנן את מספר הארוחות והמלאי למספר האנשים כפול מספר הארוחות בשבוע, ומראש להניח חריגה של כ-25% בכל כיוון, הן במלאי והן במספר הימים עד לחידוש מלאי.
 3. יש להניח, שבקטע הראשון של כל מסע, חלק מהצוות יסבול מבחילות והקאות, ולכן ראוי להכין לפני היציאה, או להביא מזון באריזות מוכנות בחוף, מרכיבים לשפור ההרגשה ופצוי על אבוד נוזלים. מומלץ מזון יבש ולא מתובל (פירות יבשים, צנימים וקרקרים למיניהם) ושתיה לא מתוקה ( מיצי לימון ואשכוליות, תה ומרק). ישנם יצרנים, ממדינות שונות, שמייצרים משקאות אלכוהוליים מתרכיזי צמחים, לפי מתכונים עתיקים ומוכחים כעוזרים לשפור ההרגשה. כדאי לנסות ולהחליט איזה ישמש כ"תרופת הפלא" אך במסורה של 20 עד 30 גרם בלבד. כאן הענין הוא יותר בחזקת "תרופת סבתא" ובכל מקרה לא המלצה רפואית. אזכיר כמה מהנפוצים: Fernet, Underberg, Becherovska, .
 4. ראוי שתהייה ערכת מזון, למקרי חרום, שמסוגלת להשתמר עד סוף המסע, ובכמות של לפחות שתי מנות לכל איש צוות. הכוונה שתהיינה כשתי ארוחות לכל איש צוות, שאינן במגע עם המיכלים והכלים של הבשול היום יומי, ואינן תלויות בטמפרטורה ותנאי אחסון. ב"מקרי חרום" הכוונה למקרים: של אדם חולה או פצוע , קלקול קיבה כללי , תנאי ים שאינם מאפשרים הכנה, תקלה טכנית שמחייבת פעילות לתיקונה והוצאת מכלולים וכלי עבודה, כך שאין אפשרות להשתמש במטבח, במים, בחשמל או גז. באופן טבעי הערכה תכיל מים מינרלים מבקבוקים סגורים, צנימים, פירות יבשים, שקדים ואגוזים למיניהם וקופסאות שימורים בתקן של סירות ורפסודות הצלה.
 5. במקרה שלמשיט האחראי אין הכרות מלאה עם הצוות, רצוי שליממה הראשונה תהיינה ארוחות מוכנות, וארוזות למנות אישיות, לפי תאום שנעשה בטרם יציאה לים. ההנחה היא שעלולים להיות מופתעים מהרגלים משונים, אשר יובילו לתפקוד לקוי וחיכוך חברתי. עד כמה שזה נראה לא רציני ואולי זניח, חדוות החיים ושימחת ההפלגה של כל פרט תלויה בסיפוק צרכיו כהרגלו; אך בספינה צפופה חדוותו של האחד עלולה להיות דאבונו של האחר. לדוגמה: אחד חייב סיגריה וקפה טורקי עם הזריחה בעוד ששכנו אינו סובל סיגריות ומוכרח קפה נמס עם כמויות מדוייקות ויחסים קבועים בין המרכיבים, וזה מלווה בלחם מטוגן בביצה וחלב, ואשר ריח הטיגון מעורר בחילה אצל השלישי. המשיט האחראי יתכונן ויכין את הצוות לנוהל מוסכם; ולמקרים שאין אפשרות להענות להרגלים אישיים.
 6. מונח כאן, שהכתוב פונה למשיטים, שמנסים להשאר במסגרת תקציב כל שהוא ולא כאלה, שמסוק מביא להם ארוחות מוכנות לפי הזמנה אישית, ומפנה אשפה וכלים חד פעמיים. זה מוביל מייד לעובדה שכלים חד פעמיים עלותם גבוהה, לאחר השימוש תופשים נפח אשפה גדול, אינם נוחים לשמוש והם גורמים לזהום, נזקים וקלקולים. אין לפסול אותם, אך רצוי להביאם לשמוש רק כאשר יש דחיפות כל שהיא. תכנון מושכל של התפריט והגשה נכונה, לא יגרמו לצריכה גבוהה של מים, או טרחה מיוחדת למכין ועוזריו. אחד הפתרונות המוצלחים ביותר הוא "הכל בפיתה". נתן להכין מבחר גדול של סלטים, מרכיבי כריכים ותבשילים מגוונים ולהגישם בפיתה. להלן שתי עצות: 1) אל תתעצל לחזור ולשאול מי אוכל מה? הן לפני ההכנה והן לפני ההגשה - אל תאמין לתשובות הנשאלים והכן חלופות ועתודות בכמויות קטנות. 2) המנע מהנחת קערות ותבניות להגשה עצמית - חלק את המנות בכלים אישיים. המנע ממתכונים מורכבים, הכן 3 או 4 תבשילים, לכל היותר, והשאר לסועד את הבחירה לשדוך בין התבשילים ותוספת תבלון.
 7. שיטת ה"בישול המקבילי" ושיטת ה"בשול הטורי" : בשיטת הבישול המקבילי מניחים מספר תבשילים, בו זמנית, בתנור או שנים ויותר מסיר ומחבת אחד על הלהבות. שיטה זו נפוצה ברוב משקי הבית וכמובן במטבחים מקצועיים. זו שיטה שטובה לבצוע מהיר עבור מספר רב של סועדים. בשיטה זו חייבים בסבב של בקורת בכל תבשיל ומאפה, ויודעים מראש ובדיוק איזה מרכיב, ישתלב, ובאיזה עיתוי, עם מרכיב אחר . שיטה זו אינה מומלצת לספינה אפילו היא ברציף שקט ובטוח. הסיבה העקרית היא שזה מסוכן אפילו לטבח מיומן ועירני; שנית תמיד יש סכוי שתאלץ להפסיק את הבשול לפעילות חשובה יותר, כך לא כדאי להשאר עם ארבעה תבשילים חצי מוכנים, בתוספת מהומה סביבם.
  בשיטת הבישול המקבילי, כאשר הבישול על להבות גז, לבד מהסכנה והחום המתפתח אין פיקוח מדוייק על צריכת הגז וזה עלול לשבש את כל תכנון הארוחה. בשיטת הבישול הטורי, מבצעים הכנה או בשול של כל מרכיב בנפרד, כשרק מקור חום אחד מובא לשמוש, רק עם סיום של מרכיב אחד מובא להכנה המרכיב השני. בשיטה זו הבטיחות טובה יותר , יש יותר שליטה הן על התבשיל והן על צריכת גז, יש יותר גמישות לשינויים ביטולים ותוספות, ובעקר נתן לסיים את כל ההכנה והמטבח יהיה מסודר ונקי מערמות של כלים וסירים. לשיטה זו נדרשות מספר מיומנויות שאינן נתנות ללמידה אלא בהתנסות. המיומנות הראשונה היא לארגן מראש איזו ארוחה נתן להכין בשיטה זו ומה יהייה סדר ההכנה. המיומנות השניה היא להשתמש עד כמה שאפשר באותו סיר, ואפילו בלי צורך לשטוף אותו בין תבשיל לתבשיל, אך תוך הקפדה שלא יהיה ערוב של טעמים. לדוגמה אם הארוחה תכיל: מרק כל שהוא, ירקות מאודים, אורז/פסטה ואיזה שהוא בשר עוף או דג בטיגון עמוק; הרי זה גם יהיה סדר ההכנה - קודם המרק, לאחר מכן הירקות המאודים, אחריהם האורז או פסטה ורק לבסוף הטיגון העמוק. אם ישנו טגון נוסף כמו של צ'יפס או ירקות אחרים , הם יקדימו את הטיגון של הבשרים. אם יש הקפצה של ירקות היא תבא אחרי המרק. מיומנות נוספת שדרושה היא של הכנת המנות בכלי ההגשה כך שישתמרו בטמפרטורה סבירה והתחלת הגשה מייד עם סיום התבשיל האחרון.

שני מתכונים "מנצחים":
להלן שני מתכונים פשוטים ומתאימים ליממה הראשונה הן כעזרה למי שאינו מיומן, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה של שיפור ההרגשה למי שחש ברע. מתכונים אלה יכולים להיות חלופה לכל שיבוש או חסר, אם יש מקרר פעיל אפילו למספר שעות בלבד. מומלץ שהמרכיבים של אלה ימצאו קבוע במלאי:
א. כריך משתי פרוסות לחם או פיתה ספוגים בשמן זית, עליו מפוזרים עלים יבשים של אורגנו, פרוסות דקות של שום פרוסות דקות של עגבניות עליהן מפוזר מעט מלח. נתן להעשיר בהוספת ממרח, פרוסות או גרד של גבינה לבנה. עוד ניתן להגיש כריכים כאלה פתוחים ולאחר חימום בתנור. כריכים מסוג זה בתוספת שתיה כל שהיא הם ארוחת בוקר שלמה.
ב. בסיס למרק כל שהוא שישמש כארוחה שלמה ומהירת הכנה:- מחממים בסיר מרק שכבה של שמן זית שתכסה את תחתיתו ואליה מוסיפים טבעות משלושה גזרים, חצאים של שיני שום (4-5 שיניים) וחופן מלא של גבעולים של עלי סלרי חתוכים לקוביות. מכאן נתן להוסיף כל אבקת מרק ומים מינרלים רתוחים, לפי מספר הסועדים, ולבשל לפי ההוראות על האריזות, אך בדרך כלל כ-10 דקות. ניתן לעבות את המרק במרק נוסף, או להוסיף לו משלימי ארוחה מוצקים.

לדוגמה נתן להוסיף כל סוג של ירקות קפואים או טריים, כל סוג של פסטות או כיסונים, נתן להפוך לגולש בהוספת קוביות תפוחי אדמה, בשר ופפריקה ועוד ככל שיעלה הדמיון. במקרה שיש אנשי צוות שחשים ברע מומלץ להוסיף רק אבקת מרק "ירקות מעורבים", קרוטונים או שקדי מרק. שני המתכונים הנ"ל נוסו בעשרות הפלגות ונאכלו בתאבון גם על ידי כאלה שמעולם לא נגעו במרכיבים אלה.

כללי על בריאות הצוות, בטיחות השיט והנקיון:-
דאג, שלפחות פעם ביום, יתגנבו לתוך התבשילים לימון, שום ושמן זית, בין בגלוי ובין בנסתר. אלה הם ה"אנטי-ביוטיקס" של הטבע ויש סכוי שהם ישמרו על בריאות הצוות. דאג מראש שלסועדים לא תהיה אפשרות לפזר מרכיבי מזון או חלקי אריזות. לדוגמה : עדיף להכין מיכל תה מאשר לחלק שקיות, עדיף להכין קפה במסנן נייר, למיכל גדול, מאשר להכין 3 או 4 מיכלים קטנים של "טורקי" גולש. עדיף להניח, לכל סועד בקעריתו, שקדי או קוביות לחם מרק מאשר להניח באריזה משותפת. עדיף שתורן אחד ימרח ממרחים לפי דרישה, מאשר כל אחד ימרח לעצמו ועוד כיו"ב. ראוי להמנע מכך שבעלי תפקידים במשמרת יקבלו ארוחה. למשל תוך כד הגוי, תצפית או שליטה על מפרש. ראוי שהם יוחלפו במי שסיים ארוחתו. יש להגיש מזון ושתייה במיכלים ובכמויות שלא יאפשרו גלישה או החלקה עם טלטול כלי השיט. ראוי שלא להעביר מזון אלא לסעוד במקום
המיועד לכך. בתום הארוחה יהיה רק אדם אחד, או שניים, שיעסקו בנקיון, אך כל הסועדים יקבלו נייר נגוב, וינגבו כל אחד את כלי האוכל בהם השתמש לתוך שקית אשפה אחת כולל הנייר הסופג.

בלי קשר למקום ולשעת הארוחה, עם תום הארוחה לא ישאר מיכל שלא נאטם, כלי שלא נוקה וחזר למקומו, כתם או פרור שלא נוקו. כלי השיט צריך להיות מוכן ככלי שיט ולא כאולם ארועים, גם אם הוא קשור במרינה שקטה ומוגנת. תמיד ישנה האפשרות שתאלץ לזוז מסיבה לא צפויה וכפית או כוס שנשארו במקום כל שהוא יהיו סיבה לשרשרת של פגיעות ונזקים.
ישנם שפע של עזרי נקיון, שנתן לאכלס בספינה, אך הראשוניים צריכים להיות סחבות וניירות סופגים; מברשות יעודות לכל מדור ומטרה; סוג פשוט של חומר מחטה ומסיר שומנים, ושקיות איכותיות (באטימות וחוזק) לאריזת אשפה, ואסוף מהיר של חומרים שהתפזרו או לצורך אריזה חרום של מיכלים פגומים ודולפים.
מצורפת להלן רשימת 70 פריטים כהכנה להפלגה (6 עד 10 אנשים למשך שבוע), הקורא שמוצא שמוש לרשימה זו יכול להעתי קה ולעדכן או לעצב אותה לפי צרכיו. מה שחשוב הוא הכותרות של העמודות, הן כבקורת מצאי ותקציב והן בהערות הקשורות לבריאות .


 

הערות והנחיות

יעוד שני

יעוד ראשון

כמות

סוג

אריזה

שם

קוד

לצריכה מיידית, נרכש בארץ

תוספת למרק

מרק

1ק"ג

בנילון

בשר בקר קפוא

1

לבשול מיידי, נרכש  בארץ

-

רוטב

½ק"ג

-"-

בשר טחון  בקר

2

נרכש בארץ

טגון בחביתה

כריכים

- " -

יצרן

נקניק פינלנד בקר

3

 גם לטגון עם ביצה, נרכש בארץ

תוספת למרק שעועית

חטיף עם שתיה

4 יחידות

יצרן

קבנוס בקר

4

נרכש בארץ

תוספת לביציה

נזיד שעועית

3

שקיות

נקניקיות בקר

5

נרכש בארץ

רוטב לפסטה

סלט

6 פחיות

יצרן

טונה במים

6

נרכש בארץ

תוספת לרוטב

כריכים עם גבינה

4 פחיות

יצרן

אנצ'ובי

7

נרכש בארץ/במקום

-

לזניה בשר ופטריות

1 אריזה

יצרן

עלי לזניה תרד

8

נרכש בארץ

פולנטה חמאה וגבינה

פולנטה ורוטב בשר

½ק"ג

שקית

קמח תירס/ חיטה

9

נרכש בארץ

-

תוספת למרק

200גר

שקית

שקדי מרק

10

גם לכל מרק אחר, נרכש בארץ

תוספת לסלט

תוספת למרק שעועית

- " -

שקית 

קרוטונים

11

נשא ביד

טיגון חלומי

תוספת ללזניה

- "-

שקית

פרורי לחם

12

לרכישה במקום לפי הצורך

תוספת למרק

להכנה עם רוטב

-

-

פסטה

13

תוספת למרק, לרכישה במקום

סלט קר עם זיתים וטונה

תוספת למנה עקרית

-

-

אורז

14

טגון עם  חלומי, קפוא, נרכש בארץ

טגון עם ביצה

טגון עם ירקות

2

שקית

עלי בצק

15

קפוא נרכש בארץ

-

הכנת בורקס

1

פלסטיק

מלווח

16

נרכש בארץ

-

חטיף תחליף ללחם

2

שקיות

גריסיני

17

2 סוגים באותה אריזה, נרכש בארץ

-

לווי לשתיה

1

שקית

עוגיות

18

תוספת לסלט, לרכישה במקום

תוספת למרק

בתוספת רוטב

3

היצרן

פסטה

19

בשמל ללזניה, לרכישה במקום

חביתות

קשות לסלט טונה

40 לפחות

היצרן

ביצים

20

לרכישה במקום

 

טיגונים

2 ליטר

היצרן

שמן טיגון

21

לרכישה במקום

רוטב לימון

סלטים

1 ליטר

היצרן

שמן זית

22

לרכישה במקום

רוטב

כריכים

½ק"ג

היצרן

חמאה

23

לרכישה במקום

רוטב

כריכים

200 גר

היצרן

מיונז

24

לרכישה במקום

 -

רוטבים

½ק"ג

היצרן

קטשופ

25

נרכשה בארץ

-

תבלון

1

בקבוקון

רוטב סויה

26

נרכש בארץ

כריכים

סלט

250גר

היצרן

מיונז

27

נרכש בארץ

תבשילי בשר

כריכים

1

כוס היצרן

חרדל

28

נרכש בארץ

-

תבלון

1

בקבוקון

טבסקו

29

נרכש בארץ

-

תבלון

1

מטחנה

תערובת פלפל

30

נרכש בארץ

-

תבלון

200גר

מלחיה

מלח מתובלן

31

נרכש בארץ

-

הכנת רוטב

4X600גר

פלסטיק

עגבניות מרוסקות

32

נרכש בארץ

-

הכנת רוטב

4X100גר

פלסטיק

רסק עגבניות

33

נרכש בארץ

-

תבלון

2

שקית

פטרוזיליה יבשה

34

נרכש בארץ

-

תבלון

2

שקית

אורגנו

35

נרכש בארץ

-

תבלון

1

שקית

זעתר עם שומשום

36

נרכש בארץ

-

תבלון

1

שקית

פפריקה מתוקה

37

נרכש בארץ

-

רוטב לזניה

2

שקית

פטריות יבשות

38

הערות והנחיות

יעוד שני

יעוד ראשון

כמות

סוג

אריזה

שם

קוד

מצאי בית

צלי

תבלון בטיגון

1

שקית

רוזמרין יבש

39

מצאי בית

תבלון רוטב

תבלון אורז

1

שקית

 אבקת קרי מדרס

40

נרכש בארץ

כריכים

תבלון

1

כוס

סחוג

41

נרכש בארץ

טוסטים

כריכים

2

היצרן

גבינה צהובה פרוסות

42

גם לצנימים, נרכש בארץ

טיגון

בורקס

2 קוביות

נילון

חלומי כבשים

43

נרכש בארץ

טוסטים

בורקס

אריזה 1

היצרן

קשקבל פרורים

44

גם בורקס, נרכש בארץ

ביציה

לזניה

1

שקית כפולה

מוצרלה פרורים

45

נרכש בארץ

טוסטים עם אנשובי

תוספת לסלט

2 גלילים

שקית

מוצרלה גליל

46

נרכש בארץ

-

כריכים

16

תבנית פלסטיק

גבינה למריחה

47

נרכש בארץ

מרק עם נקניקיות

נזיד  עם  קבנוס

1

שקית

שעועית

48

נרכש בארץ

תוספת למנה אחרת

מרק

1

שקית

אפונה וגזר קפואים

49

נרכש בארץ

תוספת למרק

למילוי עלי בצק

1

שקית

לקט ירקות

50

מצאי בית

-

-

1

שקית

קפה טורקי/ תה

51

מצאי בית

-

תחליף סוכר

10

שקית

ממתיק שתיה

52

לרכישה במקום

תה

סלט

1 ק"ג

-

לימון

53

לרכישה במקום

רוטב

סלט

2 ק"ג

-

עגבניות

54

לרכישה במקום

סלט

תוספת

3 ק"ג

-

תפוחי אדמה

55

נרכש בארץ

סלט

מרק

1 שורש

-

סלרי

56

נרכש בארץ

סלט

מרק

1 אגד

-

שמיר

57

נרכש בארץ

סלט

מרק

½

-

שורש פטרוזיליה

58

לרכישה במקום

סלט/מרק

רוטב

2 ק"ג

-

בצל יבש

59

לרכישה במקום לפי המצוי  (גזר)

-

סלט

3 ק"ג

-

ירקות לסלט/ מרק

60

   לרכישה במקום

תוספת

סלט

1 אריזה

-

חמוצים/כבושים

61

נרכש בארץ

סלט

רוטבים

4

ראשים

שום

62

לרכישה במקום

-

-

1 ק"ג

יצרן

יוגורט

63

לרכישה במקום

-

-

1 ק"ג

יצרן

טחינה/חומוס

64

 לרכישה במקום

-

-

6

בקבוק

מים מינרלים

65

לרכישה במקום

-

-

לפי הצפי/דרישה

יצרן

לחם/ פיתות/קרקר

66

לרכישה במקום

לשתיה

לקפה

 -  "  -

יצרן

חלב

67

לרכישה במקום

תוספת ליוגורט

לכריכים

- " -

יצרן

רבות וממרחים

68

לרכישה במקום

נקוי משטחים

הדחת כלים

כל פריט כנדרש

יצרן

חומרי נקוי, חטוי ויבוש

69

לרכישה במקום

אריזת מזון

אריזת אשפה

לפי הצפי

יצרן

שקיות אשפה ואריזה

70