מטאורולוגיה - פתרונות מתקדמים והשימוש בהם


חיזוי מזג האוויר, מטאורולוגיה בלעז, משמשת אותנו במהלך חיי היום יום פעמים רבות אך חשוב לזכור שמעבר להחלטות פשוטות בנושאי לבוש, פעילויות פנאי או נסיעות, למטאורולוגיה ישנה השפעה אקוטית על עבודותיהם של בעלי מקצוע רבים.

מי שאינו נמצא בסוד העניינים סבור וודאי שתכליתם של החזאים הוא לספק אתנחתא קומית לקראת סיומה של מהדורת החדשות ואז לספר לנו מה כדאי שנלבש מחר לעבודה, אולם במקרים רבים, חזאי מזג האוויר מסוגלים לחרוץ גורלות ולספק מידע ששווה לא מעט כסף ובמקרים רבים אף חיי אדם.

כיצד תורמת המטאורולוגיה לפעילותן של מערכות מורכבות ?

מטאורלוגיה תעופתית

כלי טייס מושפעים באופן משמעותי ממצב מזג האוויר ומערכת שלמה של כללים, נהלים וחוקים מנחה את הטייסים ואת חברות התעופה כיצד להתנהג במקרים שונים. הסכנה מספר אחת עבור מוטסים אזרחיים היא קפיאה של מערכות ההיגוי בשמיים, מספר תאונות קטלניות כבר התרחשו בשל הצטברות קרח על ההגאים וכיום מקפידים הטייסים ופקחי הטיסה על מספר נהלים שבלעדיהם נחיתה עשוייה להסתיים באסון. מעבר לקור קיצוני, גם רוחות חזקות, ערפילים וסופות גשמים עשויים להשפיע על מהלכה התקין של הטיסה וחשוב מאוד לצפות את האירועים הללו בהקדם האפשרי. על מנת שכל הגורמים המעורבים יוכלו להתכונן מבעוד מועד למזג אוויר שמצריך הערכות מיוחדת, הוקמה ברשות התעופה האזרחית יחידת מטאורולוגיה תעופתית, החזאים בשירות המטאורולוגי מספקים לכלי הטייס מידע מדוייק באופן יחסי ואף יכולים להכריז על "סגירת השמיים" בתנאים קיצוניים.

מטארולוגיה בשירות הצבא

לשירות המטאורולוגי הצבאי יש לא מעט צרכנים אשר זקוקים למידע מהימן בנוגע למזג האוויר הצפוי. כל מי ששרת בצה"ל זוכר את הרגע המרגש שבו מגיע סמל המחלקה ומכריז על "עוצר אימונים" זה קורה בעיקר בחודשי הקיץ החמים אך במקרי קיצון, גם בחורף. גם בצבא הבינו שיש שעות שבהן כדאי לשהות במקום מוצל או מקורה, כל עוד אפשר, כמובן. נכון, מלחמות עשויות להתרחש גם בשיא הקיץ או הסופה, אך כל עוד שאין מלחמה אז גם אין הכרח לסכן לריק את חיי החיילים.

לקוחות נוספים של השירות המטאורולוגי הצבאי הם החיילים בחייל התותחנים. חשוב לזכור שירי ארטילרי מדוייק עשוי להיות מושפע משורה ארוכה של גורמים כאשר הטמפרטורה, כיוון הרוחות, גשמים ועוד, על מנת שהפגיעה תהיה מדוייקת החיילים זקוקים למידע מטאורולוגי מהימן אותו הם יכולים להשיג באמצעות תחנות מטארולוגיות ניידות המוצבות בשטח.

מטארולוגיה תעשיתית

מפעלי תעשיה רבים זקוקים למידע מטאורולוגי על לצרכים שונים. חלק מהמפעלים, בעיקר בתעשייה הכבדה זקוקים למידע על מנת לדעת מהו שיעור זיהום האוויר שיוכלו להוציא לאטמוספירה. בתנאי מזג אוויר מסויימים החוק מטיל עליהם חובה להפחית את רמות הזיהום ועליהם לדעת זאת מראש ולהיערך לכך. כמו כן, יצרנים שחלק מפעילותם מתבצעת תחת כיפת השמים זקוקים למידע על מנת לתכנן ביעילות את פעילות היצור לאורך השנה.