איך שנת 2022 משפיעה על ה-CNC בישראל? 

שמעת פעם את המילה עיבוד שבבי והיה נראה לך שמדובר במשהו מדעי ומורכב במיוחד? המונח אולי נשמע מסובך, אך מדובר על תחום תעשייתי שיש לו לא מעט פיתולים, יתרונותיו בתחומים רבים כל כך הפכו אותו לפופולארי במיוחד. בשנת 2022 היכולת לייצר מוצרים לבניית אבטיפוסים הפכו את שיפור תחומי הייצור במפעלים שונים למהפכה של ממש. מה הפלא שכל מפעל שני שוקל להכניס CNC למערך העבודה. מתי בכלל חושבים על הכנסת CNC למפעל, מתי הוא נחוץ ומי עושה בו שימוש? כדאי להמשיך לקרוא.

 

מה זה בעצם CNC?

המונח CNC הוא למעשה קיצור של Computer Numerical Control, מה זה אומר? זו הגדרה רחבה לטכנולוגיה של עיבוד שבבי וייצור שבבי בה הכלים עובדים אוטומטית על פי הגדרות ממוחשבות מראש. מדובר על דיוק מופלא שניתן להשיג כמעט אך ורק באמצעות שיטה זו, בטח כאשר מדובר על חיתוך חומרים קשים במיוחד כמו מתכות מתקדמות. המכונה כוללת בקר שמשמש כמוח של המכונה, הוא זה שאחראי לכל החישובים והניתוחים הטכנולוגיים השונים שמוגדרים מראש על ידי איש ה-CNC.

בשנת 2022 עיבוד שבבי הוא ממש לא מה שהיה לפני עשור או שניים. אם בעבר היה צורך בתכנות מוקדם של מהלכי המכונה, כיום המכונות גם יודעות לבצע את התכנון בעצמן ולבנות את תוכנית העבודה והפקודות בה.

 

מהם היתרונות של המכונה?

מכונת CNC יכולה להגיע לרמת דיוק שאף מכונה אחרת לא יכולה להגיע אליה וכיום הדבר נעשה בטכניקות ייצור שהופכות את כל העבודה במפעלים התעשייתיים לקלה, טכנולוגיית ובעיקר מהירה. הדבר משפיע כמובן על הייצור והתפוקה של המפעל, היא חוסכת בכוח אדם והופכת את המוצר הסופי לאיכותי במיוחד. יתרון נוסף של מכונות עיבוד שבבי הוא שניתן לעשות בהן שימוש במגוון רחב של חומרי גלם. המכונה עובדת בצירי תנועה מורכבים ולכן ביכולתה לספק תוצרים עם צורות מורכבות במיוחד. כיום הטכנולוגיה כל כך מתקדמת עד כי היא נכנסת לאט לאט לתחומים רבים וניתן לראות גם כיצד עולה הביקוש ללימודי תכנות ו-CNC בקרב צעירים שמחפשים עבור עצמם קריירה מבטיחה בתחום.

 

באילו תחומים נעשה שימוש במכונות העיבוד השבבי?

מכונות עיבוד שבבי משמשות למגוון רחב של תחומים וניתן לראות אותן בתעשיות רבות, גם כאלו שלא הורגלנו לראות בעבר. המכונות מוכרות לנו בעבר בעיקר מעולם התעשייה של המתכות אך לא רק. מכונות CNC משמשות גם בתחום התעשייה הרפואית, גם לתעשיית הרכב, התעופה, החלל, המכונות החקלאיות, לעיבוד של פלסטיק ועץ ואף לשימוש בכלים הנדסיים שונים. כמעט בכל התחומים בהם קיים ייצור תעשייתי ישנו צורך בעיבוד ששבי, שכן הוא הופך את תהליכי העבודה ליעילים, מהירים, חסכוניים בכוח אדם וכמובן שבסופו של דבר כל אלו מתורגמים גם לכסף.

 

המהפכה של העשור האחרון

תחום העיבוד השבבי עבר מהפכה של ממש בעשור האחרון. כיום אפשרויות העבודה כל כך מקסימליות עד כי ניתן להגיע בעזרת לרמות דיוק גבוהות גם כאשר יוצרים אבטיפוס ראשוני למוצר. אנשי כרסום וחרטות ידעו כיצד לתת למכונה הוראות מדויקות שיובילו אותה ליצירת מוצר מדויק.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות