ניאוף בשריעה ובמשפט חלק ב

מאמרה של לסלי פירס – "הדילמה של פאטמה":

פירס היא חוקרת של היסטוריה ומגדר במיוחד באימפריה העות'מנית. פירס חיה במשך שנים בטורקיה והתחתנה עם עות'מניסט טורקי. היא החלה לכתוב כל ההרמון העות'מני ומה שקורה בו ושינתה את קווי החשיבה על ההרמון העו'תמני. בהמשך היא כתבה גם את המאמר על הדילמה של פאטמה. לצורך כתיבת מאמרה פירס השתמשה באופן אינטנסיבי בבית הדין השריעי. בית הדין השריעי הוא גם ארכיון התקופה, גם מגשר וגם נוטריון לכן הוא אחד המקורות החשובים ביותר שיש לנו ללמידה על התקופה העות'מנית.

פירס שואלת על היחס בין מערכת המשפט השריעית לבין המערכת החוקית. דרך השאלה הזו היא בודקת עניינים שקשורים במעמד האישה ובחיי החברה בתקופה הנידונה. פירס לוקחת את סיפורה של פאטמה ודנה דרכו במערכת היחסים בין מערכות המשפט. סוג כזה של כתיבה נקרא "מיקרו-היסטוריה". לקיחת סיפור בין אם הוא מייצג ובין אם לא והסקת מסקנות דרכו לגבי התקופה הנידונה.

נערה בשם פאטמה מובלת לבית הדין על ידי המפקח האזורי מטעם המדינה לאחר שמגלה על הריונה. היא טוענת שקיימה יחסי מין עם אהמט. אימאם הכפר מעיד כי פאטמה העידה בפניו שנאנסה על ידי קונקורד. פאטמה טוענת שאמרה זאת לאימאם כיוון שאמו של אהמט דרשה ממנה שתאמר זאת על קונקורד על מנת לנקות את האשמה מבנה.

עד המאה ה16 עבירת הניאוף היא זינא עם עונש חד. בתקופה הזו, בפעם הראשונה מתיל להיכנס הרעיון שאונס, הכרח לקיום יחסי מין, הוא עונש שיש להתייחס אליו בצורה אחרת. סיפורה של פאטמה מובא לבית המשפט כיוון שיש פה בוודאות שתי עבירות בעייתיות – עבירת ניאוף ועבירת האשמת שווא בניאוף. בכל מקרה יש פה מצב של חד. ניאוף בבירור של פאטמה עם מישהו ויש פה בבירור האשמה כוזבת בניאוף כיוון שאחד מהשניים בכל מקרה לא אשם.

פירס מציעה סדרה של דילמות בכמה רבדים בקשר לסיפור של פאטמה. תחילה, מנקודת המבט של הקאדי. הקאדי צריך להעמיד דברים על דיוקם על ידי בירור העובדות. יש פה האשמה בניאוף אך ברור שזוהי האשמה לא על פי הכללים השריעים.

מעניינת גם נקודת המבט של פאטמה, אילו מניעים מובילים את פאטמה על מנת שתרצה להגיע לבית המשפט. פירס מציעה שתי אופציות בנושא:

  1. ייצור סיטואציה של נישואין – בני זוג שרוצים להתחתן והמשפחות מתנגדות לאור מעמד כלכלי או סכסוך בין המשפחות. מעשה הניאוף, קיום יחסי מין לפני הנישואין הוא אמנם הימור אבל הימור שיכול להשתלם וליצור אמצעי לחץ על המשפחות והקהילה שירצו להימנע מהבושה ויסכימו לנישואין.
  2. הימנעות מרצח על בסיס כבוד – ייתכן מאוד ובאירועים מהסוג הזה המשפחות רוצות להעניש בהריגה את שני בני הזוג, במיוחד את הבת. הדרך להימנע מרצח משפחתי היא פנייה לבית הדין. כך האירוע מטופל על ידי בית הדין ולא על ידי המשפחות והמנהגים המקומיים.

הדברים הקורים בבית הדין מתקשרים לסיטואציה ההיסטורית בה הם מתרחשים. פירס מעריכה כי המערכת המשפטית החדשה גורמת לאהדה יותר גדולה למערכת המשפטית של המדינה. פירס מדגישה את העובדה שאנחנו שומעים קול של אישה שעומדת במרכז הפרשה. יש הקשבה לדבריה ואפילו בית הדין מקבל את דבריה ומאמין לה. בנוסף, בית הדין מכיר במורכבות החיים הכפריים ומכיר בבעיות של אישה בכפר שצריכה למלא את מטלותיה ולהסתובב במרחב הציבורי בו ישנם גם גברים.

לסיכום, יש פה חשיבות של הדיון המיקרו היסטורי. אנחנו יכולים לראות שלאורך שנות האימפריה העות'מנית מעט מאוד אנשים נענשו על זינא על פי השריעה. כלומר ניתן לראות מערכת שבה יש חשיבות למורכבות ולחיי היומיום של התושבים. יש צורך להסתכל בסיג'יל כמו שיש צורך להסתכל על החוק הכתוב. הסתכלות על כל אחד מהם בנפרד נותנת תמונה שונה.

מה היה לנו עד עכשיו?

תחזוקת חנות למשיכת לקוחות

בסביבת הקמעונאות התחרותית של ימינו, לא ניתן להפריז בחשיבות של תחזוקת חנות. זהו תחום רב-פנים, לא רק שומר על האסתטיקה של חלל קמעונאי אלא גם מבטיח את היעילות התפעולית, הבטיחות ורווחת העובדים והלקוחות כאחד. הרושם הראשוני שחנות יוצרת יכול להיות לעתים קרובות הגורם המכריע עבור לקוחות שבוחרים היכן לקנות. מעבר למראה בלבד, המערכות המורכבות ששומרות על חנות מתפקדת בצורה חלקה, כגון חשמל, אינסטלציה ומיזוג אוויר, דורשות תשומת לב קבועה כדי למנוע תקלות יקרות. יתר על כן, בעידן שבו בריאות ובטיחות תפסו את מרכז הבמה, חנות מתוחזקת היטב תורמת משמעותית לבריאות ולרווחה של כל מי שנכנס דרך דלתותיה. מאמר זה נועד לספק מדריך מקיף לתחזוקת חנויות, תוך הדגשת חשיבותו והעצות הטובות ביותר להבטחת אריכות הימים וההצלחה של עסקי קמעונאות.

האזנה לטלפון
איך מאזינים לטלפון נייד?

כחוקר פרטי, היכולת לנהל מעקבים ולאסוף מידע באופן דיסקרטי חיונית להצלחת כל חקירה. האזנה לטלפון נייד יכולה לספק תובנות חיוניות, שיחות והוכחות שיכולות לסייע בחשיפת האמת.

המדריך לחופשת הקיץ 2024: טיפים, יעדים ותכנון

עם התקרבותו של קיץ 2024, ההתרגשות מתכנון חופשת הקיץ האולטימטיבית מתחילה לבעבע בלבבותיהם של רבים. בעולם השופע בתרבויות מגוונות, נופים עוצרי נשימה והרפתקאות אינסופיות, המשימה לתכנן את החופשה המושלמת יכולה להיות גם מרגשת וגם מכריעה. מדריך זה נועד לפשט את התהליך הזה, ולהציע מפת דרכים מקיפה ליצירת מסע קיץ שהוא לא רק בלתי נשכח אלא גם חלק ובטוח. מבחירת היעד האידיאלי שמתאים לחלומות ולמסגרת התקציב, ועד הבטחת חוויה מעשירה מבחינה תרבותית על רקע של בטיחות ונוחות, כל ההיבטים מכוסים. ברוכים הבאים לצעד הראשון שלכם לקראת קיץ 2024 שמבטיח להיות מעניין.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

מארז ליולדת
הייתה לידה? קונים מארז ליולדת!

יש אירועים שפשוט כיף להביא בהם מתנות. ככל שהאירוע מרגש יותר, כך המתנה מהנה יותר לנתינה, ומה יכול להיות מרגש יותר מלידה? תינוק חדש בא

לימודים
בגרות לאחר המלחמה: בחינת הקלות לתלמידי ישראל

ישראל התמודדה עם סכסוכים רבים במהלך השנים, שהובילה להשפעה משמעותית על אזרחיה, במיוחד על סטודנטים. המחיר הרגשי של חיים במדינה שסועת מלחמה יכול להשפיע על הביצועים האקדמיים ועל הרווחה.

אבטחת מידע
פתרונות מחשוב לעסקים ב-2024

עולם המחשוב לעסקים הוא עולם מפותח הממשיך להתחדש מיום ליום ומהווה בסיס איתן וחזק לפעילות עסקית טובה ובטיחותית. שירות זה מתמקד בעיקר בהענקת פתרונות חדשניים וטכנולוגיים לצורך שיפור היכולות הארגוניות, הגברת היציבות של התשתיות הקיימות ושיפור תפוקת העבודה. מה השירות כולל, ומאיפה מתחילים להתאים אותו ברמה האישית לכל ארגון? כל הפרטים כאן.